Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - niezbędnik nie tylko w sezonie letnim

2021-03-17
Dlaczego warto kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i przed czym chronią takie soczewki? Wyjaśniamy, jakie są rodzaje promieniowania UV i dlaczego jest ono niebezpieczne przez okrągły rok - nie tylko latem.

Dlaczego warto kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i przed czym chronią takie soczewki? Wyjaśniamy, jakie są rodzaje promieniowania UV i dlaczego jest ono niebezpieczne przez okrągły rok - nie tylko latem.

O promieniowaniu UV

Promieniowanie UV dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: UVA, UVB i UVC. Zakres tego promieniowania jest następujący: w przypadku promieniowania UVA są to fale o długości 320 – 400 nm, UVB 290 – 320 nm (silniejsze latem niż zimą), a UVC 200 – 290 nm. Promienie słoneczne, które docierają do nas przez atmosferę, składają się w około 95% z UVA oraz w pozostałych 5% z UVB, dlatego w kosmetykach czy akcesoriach, takich jak okulary przeciwsłoneczne, największy nacisk kładzie się właśnie na ochronę przed tymi dwoma typami promieniowania. Jeśli chodzi o to zagadnienie w kontekście okularów przeciwsłonecznych, to z reguły w ofercie sklepów i e-sklepów, takich jak nasz, znajdują się modele okularów z podstawowym filtrem UV, czyli chroniące przed UVA, UVB i UVC.

Istnieje także inna klasyfikacja okularów przeciwsłonecznych, uwzględniająca stopień przyciemnienia ich szkieł. Kategorii jest pięć i są to:

  • kategoria 0 – takie okulary przepuszczają 80-100% światła,
  • kategoria 1 – takie okulary przepuszczają 43-80% światła,
  • kategoria 2 – takie okulary przepuszczają 18-43% światła,
  • kategoria 3 – 8-18% światła,
  • kategoria 4 – 3-8% światła.

O tym, które okulary wybrać, zależy w jakich sytuacjach będą one noszone. Przykładowo do prowadzenia samochodu niewskazane są okulary z kategorii 4, bo widoczność w nich jest zbyt mała. Do kierowania pojazdem czy na spacer w zupełności wystarczą okulary z kategorii 2 lub 3.

Innym rodzajem ochrony w okularach przeciwsłonecznych - obok filtrów UV - jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne absorbują, filtrują i odbijają światło, dzięki temu poprawia się jakość widzenia oraz wyeliminowane zostają refleksy świetlne.

Dlaczego warto kupić okulary z filtrem UV?

Okulary z filtrem UV to niezbędnik przez okrągły rok, bo promieniowanie UV dociera do nas zarówno latem, jak i zimą - tylko w różnym natężeniu. Oczywiście w słoneczne, letnie dni, na większych wysokościach oraz bliżej równika jest ono bardziej intensywne niż w trakcie wiosny czy zimy w Polsce, jednak zawsze warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Okulary z filtrem UV zabezpieczają nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem, a polaryzacja poprawia jakość i wyraźność widzenia oraz widoczność - co jest niezwykle istotne w kontekście wykonywania niektórych zawodów (np. jeżdżących w dalekie trasy kierowców).

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem - niezbędnik nie tylko latem

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to zatem niezbędnik nie tylko w słoneczne, letnie dni. Jedną parę warto zawsze mieć przy sobie - szczególnie na stoku w górach lub podczas egzotycznych wczasów w kraju blisko równika jest to obowiązkowy gadżet. Czy za taki dodatek trzeba dużo zapłacić? Niekoniecznie. Oferujemy tanie okulary przeciwsłoneczne z filtrem na każdą kieszeń. Wśród nich są zarówno modele klasyczne lub eleganckie, a także tanie okulary przeciwsłoneczne sportowe. Cena nie determinuje jakości - modele, które proponujemy, nie ustępują w niczym swoim droższym odpowiednikom. Polecamy sięgnięcie po sportową parę wyposażoną w soczewki polikarbonowe. Ten typ zabezpiecza wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym w pełnym zakresie, tzn. falami UVA, UVB i UVC. Inne okulary przeciwsłoneczne z filtrem to modele z soczewkami antyrefleksyjnymi AR, które również kompleksowo chronią oczy przed promieniowaniem UV.