Jakie okulary do komputera wybrać?

2020-10-28
Każda osoba, która spędza długie godziny w pracy przed komputerem, studenci, uczniowie, ale także amatorzy seriali i gier komputerowych, powinni zadbać o swoje oczy i zapewnić im odpowiednią ochronę. Nawet mimo braku wady wzroku, warto zdecydować się na taki gadżet z odpowiednimi powłokami. Jakie okulary do komputera wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Każda osoba, która spędza długie godziny w pracy przed komputerem, studenci, uczniowie, ale także amatorzy seriali i gier komputerowych, powinni zadbać o swoje oczy i zapewnić im odpowiednią ochronę. Nawet mimo braku wady wzroku, warto zdecydować się na taki gadżet z odpowiednimi powłokami. Jakie okulary do komputera wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jakie okulary do komputera? Lista pożądanych cech

Jakie okulary do komputera wybrać, by mieć pewność, że nasze oczy nawet po wielu godzinach spędzonych przed komputerem nie będą zmęczone? Najistotniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, to:

●     powłoka antyrefleksyjna -  nazywana potocznie antyrefleksem. Najważniejsza z punktu widzenia użytkownika okularów cecha, która zapewnia ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym UV oraz promieniowaniem niebieskim z urządzeń, takich jak komputer, tablet czy telefon. Antyrefleks minimalizuje odbicie światła od zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni soczewek, ponadto także gwarantuje lepszy kontrast widzenia. W efekcie oczy znacznie mniej męczą się nawet po wielu godzinach pracy przed komputerem - szczególnie w miejscach niewystarczająco lub źle oświetlonych. Powłoka ta nadaje szkłom większej odporności na zarysowania, dzięki temu z jednej pary można korzystać bardzo długo. Jedynym wrogiem powłoki antyrefleksyjnej jest wysoka temperatura - 60 stopni Celsjusza, która może zniszczyć tę ochronną warstwę,

●     powłoka hydrofobowa - kolejna pożądana w okularach do komputera - i nie tylko - cecha. Obecność takiej powłoki sprawia, że na szkłach nie osadza się woda i inne zanieczyszczenia, dzięki temu okulary mniej się brudzą. Ponadto za sprawą powłoki hydrofobowej szkła na krócej zachodzą mgłą przy zmianie temperatur,

●     lekkie i elastyczne oprawki - okulary do komputera nosimy przez wiele godzin, dlatego powinny być wykonane z lekkich, nowoczesnych materiałów, które są praktycznie niewyczuwalne w noszeniu, nie uwierają i są dobrze dopasowane,

●     silikonowe noski oraz regulowane końcówki ramion okularów - dzięki noskom okulary do komputera dobrze leżą na nosie, nie zsuwają się podczas pracy, co bywa uciążliwe i irytujące. Z kolei końcówki ramion okularów gwarantują optymalne dopasowanie i mocne trzymanie się oprawek na miejscu (jest to również bardzo pożądana cecha w okularach sportowych, bo nawet w przypadku silnego spocenia się, okulary pozostają na właściwym miejscu).

Niebieskie światło i jego wpływ na nasz wzrok

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoi przed okularami do komputera, jest neutralizowanie nadmiaru niebieskiego światła. Dlaczego to tak bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników monitorów, laptopów, telefonów i oświetlenia LED? Niebieskie światło emitowane przez wymienione urządzenia ma szkodliwy wpływ na nasz wzrok, powoduje uczucie suchości oka, pieczenie i łzawienie. Bagatelizowanie tego problemu w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić nawet do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń komórek plamki żółtej. Ponadto niebieskie światło - np. emitowane z przeglądanego wieczorem w łóżku smartfona - utrudnia zasypianie. Receptą na to - poza okularami do komputera z odpowiednią powłoką - są aplikacje, które neutralizują niebieskie światło i zmieniają barwę wyświetlacza z zimnej tonacji na ciepłą, wieczorem można także przyciemnić ekrany urządzeń.

Najważniejsze zalety okularów do komputera

Okulary do komputera są polecane nie tylko osobom, które mają jakąś wadę wzroku. Każdy, kto wiele godzin dziennie spędza przed monitorem czy laptopem, dla własnego zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu, powinien w nie zainwestować. Największe atuty okularów do komputera to:

-       większy kontrast widzenia,

-       lepsza przejrzystość soczewek,

-       komfortowe widzenie i obraz bez zakłóceń oraz zniekształceń,

-       redukcja zmęczenia oczu nawet po wielu godzinach spędzonych przed ekranem,

-       w szkłach z antyrefleksem nie ma odbić, dzięki temu kontakt wzrokowy z drugą osobą nie jest zakłócony, oczy są bardziej widoczne,

-       szkła z powłoką hydrofobową rzadziej parują i mniej się brudzą.

Spędzając wiele godzin przed komputerem, warto także pamiętać, by regularnie odchodzić od monitora i robić sobie przerwy - można podczas nich np. skupiać wzrok na odległym punkcie za oknem. Istotne jest także regularne wietrzenie pomieszczenia, co korzystnie wpływa nie tylko na zmęczone oczy, ale także nasz układ oddechowy. O okulary do komputera, by służyły nam jak najdłużej, należy odpowiednio dbać - zalecamy czyszczenie szkieł na mokro delikatną, przeznaczoną do takich powierzchni szmatką lub specjalnym preparatem od optyka, rezygnując z mocnego tarcia i silnych środków chemicznych, które trwale uszkadzają powłokę antyrefleksyjną i mogą ją zarysować.