Gogle

Wszyscy pasjonaci zimy i śniegu wiedzą, że na stok trzeba się odpowiednio ubrać. Nawet jeśli to pierwszy wyjazd na narty, nie można pominąć paru istotnych kwestii, wpływających na komfort szusowania oraz bezpieczeństwo. Niektóre konieczne elementy ubioru są dla wszystkich oczywiste, bo przecież nikt nie wyobraża sobie pobytu na stoku bez rękawiczek czy czapki. Niestety często narciarze, zwłaszcza ci początkujący, zaniedbują jeden z najbardziej elementarnych przedmiotów wyposażenia, czyli gogle.

Dlaczego warto korzystać z gogli sportowych?

Ich podstawowym zadaniem jest ochrona oczu przed zawieruchą, deszczem i śniegiem. Podczas każdego zjazdu, zwłaszcza na wysokich stokach, wiatr daje się we znaki nawet najbardziej zaprawionym w boju sportowcom. Już samo zatrzymanie się na szczycie nie należy do przyjemnych, a im szybciej poruszasz się w dół, tym bardziej potęguje się efekt siekania mrozem po twarzy. Cierpią na tym przede wszystkim oczy, które na co dzień nie są zmuszone do pracy w tak niesprzyjających warunkach. Nietrudno wtedy o zapalenie spojówek lub silne podrażnienie i ciągłe łzawienie. Gogle na narty pozwalają wyeliminować wszystkie problemy z oczami, a przy okazji chronią zatoki przed zimnem i przewianiem.

Każdy świadomy miłośnik sportów zimowych zdaje sobie sprawę, że korzystanie z nich często przynosi znacznie więcej korzyści. Wiele modeli jest wyposażonych w odpowiednio dobrane szkła, pozwalające na lepsze widzenie podczas szusowania. Niektóre zostały wyposażone nawet w warstwę polaryzacyjną, zapobiegającą przedostawaniu się do oczu odbijanych od śniegu promieni. To bardzo przydatna funkcja, która sprawdza się zwłaszcza w mroźne, ale słonecznie dni.

Gogle narciarskie – budowa i funkcje

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem jednej deski, czy dwóch, odpowiednia ochrona oczu powinna być jednym z priorytetów. Zasadniczo gogle na snowboard nie różnią się niczym od narciarskich modeli, więc wybór ostatecznie ogranicza się do ich dopasowania względem kształtu twarzy.

Gogle są ukształtowane tak, aby ich osłona szczelnie przylegała do twarzy. Ich profilowana górna części tworzy niemalże integralną ochronę z kaskiem, odcinając oczy od nieprzyjemnych podmuchów wiatru. To od dopasowania zależy, jak dobrze będziesz czuł się na stoku, dlatego bezwzględnie należy zadbać o to, aby nie powodowały nigdzie ucisku. Gogle na snowboard i narty mocowane są za pomocą szerokiej gumy, zakładanej na tył głowy. Wszystkie pasy posiadają możliwość regulacji, dlatego bez większego trudu uzyskasz optymalną dla siebie wielkość.

Podczas wyboru warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość gogli. Jeśli będą zbyt wąskie, znacznie ograniczą pole widzenia, z kolei zbyt szerokie nie zapewnią szczelnej ochrony. W zależności od tego, czy planujesz zimowe szaleństwo za dnia lub o zmroku, musisz wziąć pod uwagę kolor soczewek i poziom ich zaciemnienia. Do jazdy za dnia polecamy ciemniejsze szkła, które w znacznym stopniu zredukują dyskomfort wywołany silnym słońcem, z kolei na pochmurną pogodę lub wieczorową porę świetnie sprawdzą się żółte lub pomarańczowe soczewki, rozjaśniające otoczenie.

Pokaż wyniki (0)
Gogle

Brak produktów

Przepraszamy. Kategoria Gogle nie posiada produktów.